Tohtoročný “Deň na farme Toporec” sa vydaril

V nedeľu 3. 6. 2018 TIS Farma Toporec v spolupráci s Centrom podpory regionálneho rozvoja okresu Kežmarok (CPRR) zorganizovala „Deň na Farme Toporec“. Tento v poradí už tretí deň otvorených dverí bol tentoraz obohatený o ochutnávku produktov a prezentáciu regionálnych producentov a farmárov z okresu Kežmarok.

Návštevníci si mohli pozrieť, ako funguje toporecká farma a čo je na nej nové. Deti si pod vedením skúsených animátorov zasúťažili na detskej farmárskej olympiáde. Miestni požiarnici predviedli svoju hasičskú techniku. Dospelí mohli nielen ochutnať, ale aj súťažiť vo varení guláša.

Obohatením podujatia bola prezentácia a ochutnávky produktov od 12 regionálnych producentov a farmárov. Ich zoznam si môžete pozrieť tu.

V priestoroch novej haly si mohli návštevníci nájsť obľúbené regionálne produkty, ako napr. výrobky z kvalitného mlieka (syry a syrové torty, parenice, oštiepky, bryndza…), mäsové výrobky (klobásy, škvarky, slanina, paštéta, šoldra), včelie produkty (med, peľ, propolis) a výrobky z vosku, sušené bylinky, čaje a šípkový lekvár. Regionálne produkty vynikajú nielen svojou originalitou a chuťou, ale návštevníci sa mohli pri rozhovoroch s farmármi a producentmi dozvedieť aj to, ako vzniká regionálny výrobok a aká je jeho kvalita.

Hlavnými návštevníkmi boli rodiny s deťmi a farmári. Lákadlom bola aj atraktívna tombola s cenami od regionálnych producentov. TIS Farma Toporec pripravila 8 cien (živé jahňa, žinčicu, toporecké miestne špeciality – bryndzu, syry), ďalší producenti venovali domáce zabíjačkové výrobky, včelie produkty, pirohy, syrové srdce, tradičné goralské výrobky z ovčieho mlieka, sadbové zemiaky, mrkvovú tortu, čaje či šípkový lekvár.

Hlavným cieľom podujatia bola propagácia farmy TIS Toporec a miestnych producentov a ich výrobkov priamo v regióne, ukážka spolupráce medzi producentmi so snahou zvýšenia záujmu o predaj lokálnych produktov. TIS Farma Toporec v spolupráci s CPRR tým založila novú tradíciu – putovný deň otvorených dverí, ktorý by sa mohol konať aj na ďalších farmách regionálnych producentov v okrese Kežmarok. Pri príležitosti prezentácie regionálnych producentov CPRR aktualizovalo Katalóg regionálnych producentov v okrese Kežmarok. Novú verziu si môžete stiahnuť tu a fotogalériu z podujatia prezrieť nižšie.

Text a foto: Ing. Milan Kuľanda, PhD.

 

                                      

CPRR©2022

Log in with your credentials

Zabudli ste prihlasovacie údaje?

Prejsť na panel nástrojov